Çığ Riskine Karşı Uyarı


Rize Valiliğinden alınan bilgiye göre;

Rize eşsiz doğa güzelliklerinin yanında birçok alternatif spor için de çok ideal parkurlara sahiptir. Bu yönüyle birçok dağcı yüksek irtifa, duvar ve teknik tırmanışı yapmak için İlimizi ve Kaçkar Dağları’nı tercih etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde yoğun kar yağışı alan ilimizde bugünden itibaren güneyli rüzgârlar, yarından itibaren ise kıyılarda orta ve yer yer kuvvetli (20-50 kg/m2) sağanak yağmur, 500-600 metre üzeri yüksek yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklenmektedir.

Tahmin edilen bu meteorolojik koşullar dikkate alınarak yüksek kesimlerinde kar yağışlarının, kıyı kesimlerde yağmur ve kar erimelerinin oluşturabileceği çığ tehlikelerine ve diğer olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır.

Olumsuz hava şartları ve oluşan yoğun kar örtüsüne bağlı olarak geçmiş yıllarda İlimizin çeşitli bölgelerinde çığ olayları yaşanmış ve bu olaylarda can ve mal kayıpları da meydana gelmiştir.

Bu itibarla; Kaçkar Dağlarının dağcılara sunduğu emsalsiz parkurlarda yüksek irtifa, duvar ve teknik tırmanışı yapmayı planlayan sporcuların can ve mal güvenliği açısından özellikle çığ riski taşıyan alanlara girmemesi, yürüyüş ve tırmanış öncesi çığ riski taşıyan parkurlarının belirlenmesi, sporcuların parkur güvenli olsa dahi konum ve güzergâh bilgilerini bölgedeki güvenlik güçleri ve ilgili birimlerle irtibat halinde olarak muhakkak paylaşmaları önem arz etmektedir.

Ayrıca karların yoğun yağdığı durumlarda eğimli bölgelere dikkat edilmesi sportif ve diğer aktiviteler için bu bölgelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.


12.02.2020 15:36:59     1117

İletişim

  • Çarşı Mah. Cumhuriyet Cd No:1
    İkizdere/Rize
  • (0464) 416 11 47
  • (0464) 416 15 47
  • bilgi@ikizdere.bel.tr
Abdi EKŞİ
İkizdere Belediye Başkanı